Neobvyklé přírodní úkazy

Na začátku září 1858 se na západě objevila kometa, která byla napřed sotva zřetelná. Každého dne se však zvětšovala, až nabyla hrozivě vzrušující velikosti. Zdálo se, že její jádro se dotýká hory Ondřejníku. Její šavlovitý ocas se rozprostíral až přes zdejší rychtářství. Šířka komety byla též velkolepá. Tento zjev trval asi 4 týdny až pak zmizel v západní krajině. Lidé z toho prorokovali velkou válku. Nápadné bylo, že žádný astronom tuto kometu předem neohlásil, což se jindy stává.

Kromě této komety nahnalo lidem strachu nové zjevení na obloze. Jednoho večera po západu slunce byla celá obloha jako krví nalíčena, velmi červená. Pohled na ni byl tak hrozný, že jej oko nemohlo snést. 83letý otec p. faráře Halfara se vyjádřil, že podobné zjevení na obloze viděl ve svých mladých letech před francouzskými válkami, od té doby nikoliv, až to nynější.

30.května 1939 byl za měsícem viděn jasný kříž a duha. Lidé hádali na jakési znamení.

Rok 1929 začal neobyčejně tuhou zimou, která nebyla pamatována 150 let. Trvala od prosince 1928 v jednom kuse až do 20. Března 1929. Brambory ve sklepích pomrzly, zvěř byla nalezena zmrzlá ve stoje, lidé umírali na chřipku. Mráz poklesl v našem kraji několikrát až na – 47 °C.